Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/70807/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Julské Alpy 2021

Plán vrátit se do Julských Alp jsme měli už vloni, kdy nám to ale překazil covid a zavřené Slovinsko. O to víc jsme si to užili v roce letošním. V roce 2018 jsme prozkoumali oblast kolem Bohinjského jezera, letos jsme zavítali do kompu v Bovci, kde je možností pro turistku ještě mnohem více. Až na jeden den nám počasí přálo a podnikli jsme tak poměrně slušné množství výletů:

 1. Prestreljenik

Výlet lanovkou, nahoře se dá podniknout spousta variant, my šli nejprve na vrchol Prestreljenik, potom na stejnojmennou ferratu obtížnosti A (ideální pro děti), potom k Prestreljenikovu oknu (dá se jít rovnou od lanovky) a nakonec jsme si to ještě prodloužili o malou zacházku k zavřené ale pěkné chatě.

 1. Pevnost Predel

Pevnost hned u silnice, spíš krátké zastavení po cestě.

 1. Pevnost Kluže

Pevnost hned u silnice, dá se jít dovnitř, ale nic moc extra to nebylo.

 1. Pevnost Hermann

K téhle pevnosti stojí za to už jen samotná cesta, která trvá asi 15 minut, z toho se jde na začátku asi 300 m tunelem. Samotná pevnost je super, dá se vlézt i dovnitř.

 1. Krnské jezero + vrchol Krn

Hodně lidí chodí na Krn ze směru od Kobaridu, my jsme šli z druhé strany. K jezeru jsme šli všichni, na samotný Krn jsem si už vyběhl sám. U vrcholu zbytky ostnatých drátů, děl a bunkrů.

 1. Mangartská silnice + Mangart

Jedno z „must see“ v Julkách. Už jen cesta nahoru a procházka v sedle stojí zato. My jsme šli společně ještě kousek nahoru asi do 2300, potom jsem to už dorazil jen já sám italskou ferratrou (set rozhodně neberte, je to tak A), jinak docela foukalo a byla zima.

 1. Tolminská koryta

Moc pěkná lokalita s několika říčkami, pramenem, mostky a vodopádky.

 1. Vodopád Kozjak

Malý ale velmi pěkný vodopád, ideální jako procházka v deštivém počasí.

 1. Kobarid

Tohle bylo pro mě milé překvapení, super muzeum války a super památník nad městem. V oblasti probíhala jedna z největších a nejvýznamnějších bitev 1. sv. války v Alpách.

 1. Pramen Soči

Krátká cesta od auta, menší „ferrata“ (pár metrů ocelového lana, ale pohoda), ideální jako procházka po únavném dnu, nebo malý výlet s dětmi.

 1. Vrchol Čukla

Nenápadný, ale moc pěkný vrchol nad Bovcem, dal jsem si to jako odpolední výběh, po cestě nahoře spousta zbytků bunkrů z války.

 1. Jalovec

Tohle jsem si dal za odměnu na závěr, podle průvodce tůra na 11 h, mě stačilo 3,5. Jen ten nejištěný ferratový terén mě trochu překvapil, ale nic složitého, jen trochu vzdušnější, nic pro slabé povahy. Děkuji Polákům za vodu, přežil bych i s dvěma bidony v běžeckém batohu, ale díky nim jsem se mohl pořádně napít. 😊

Fotogalerie

běh, cestování, ferraty, lezení, Slovinsko, turistika