Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/70807/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

USA – Berkeley, Golden Gate, Yosemite, Point Reyes, San Francisco

V rámci projektu StatGIS se mi podařilo vyjet na stáž na University of California v Berkeley. S Jarečkem už je cestování celkem v pohodě, takže jsme vyrazili všichni. Zážitků tu má člověk strašně moc, takže se omezím jen na to nejzajímavější a nejvíc asi stejně poví fotky. Největší strašák (celkem cca 14 h cestování v letadle) jsme zvládli naprosto v pohodě, takže zapomenuté zavazadlo na letišti nás nijak zásadně nerozhodilo. Ubytování se podařilo zařídit přes parádní server Airbnb, takže máme kus domu pro sebe za cenu nižší než by stál hotel. Největší „pálkou“ tak zůstává půjčení auta. Samotné půjčení je celkem levné, ale s pojištěním už to roste celkem slušně. Jenže při nutnosti nakupovat plíny a podobné věci a při touze jezdit na výlety to tu bez auta prostě nejde.
Za první tři víkendy jsme toho stihli absolvovat už docela dost. V samotném Berkeley toho kromě univerzitního kampusu k vidění moc není, takže jsme autem začali postupně vyrážet dál a dál. Po Berkeley se dá najít spousta malých parčíků se skalkami ba bouldrování, kam občas navečer vyrazíme. K moři to máme kousek, takže na běhání a vycházky s malým je to naprosto ideální. Přímo nad Berkeley se nachází už poměrně kopcovatý Tilden Park, kam se jezdí nejen na pěší a cyklo výlety, ale třeba také na koupání.
Asi hodinku cesty od Berkeley je slavný Golden Gate Bridge. Za průjezd přes něj se ve směru do San Franciska platí, takže jsme jeli pouze k němu a to z druhé strany. Dá se zajet přímo pod něj, nebo se nabízí spousta krásných výhledů z poloostrova Point Bonita, kde je i stejnojmenný maják. Kousek dál po pobřeží je spousta písečných pláží, např. Muir Beach, kterou jsme navštívili. Od ní je to jen asi 20 minut k Muir Woods, což jsou nejbližší obří staré sekvoje od San Franciska.
Do samotného Frisca je lepší zajet BARTem, což je místní metro. Zatím jsme tu podnikli jen jeden výlet a nachodili cca 12 km. Město je hodně kopcovité, takže s malým na zádech je to docela sranda. Okružní tůra zahrnula většina hlavních lákadel jako je moderní 256 m vysoká Transamerica Pyramid, klikatá Lomart Street, molo 39 s tuleni, Coit Tower na Telegraph Hill, stará budova přívozu Ferry, historické tramvaje Cablecar, hlavní část přístavu s námořním muzeem a kopcovaté silnice, kde se točí spousta amerických filmů. Určitě sem zavítáme ještě jednou, minimálně na věznici Alcatraz a Golden Gate Park.
Z trochu zapomenutých lokalit nás nejvíc uchvátil poloostrov Point Reyes Seashore. Nádherné pobřeží, volně se válející tuleni, historické ranče, majáky, bažiny, laguny, srnci, písečné pláže, geologický zlom San Andreas na styku Pacifické a Severoamerické litosférické desky a mnoho dalšího. Za jeden den nemožné všechno prochodit, takže sem vyrazíme asi ještě jednou.
Pro mě byla ale největším zážitkem návštěva národního parku Yosemite. Uchvátí a ohromí vás tu snad úplně všechno. V průběhu 3 dnů jsme taktak stihli vidět to nejzásadnější. V jižní části starý hotel Wawona a hlavně obří sekvoje v Mariposa Grove, v severní části u Tuolumne Meadow Dog Lake, Tenaya Lake a výstup na Lembert Dome (2 882 m n. m.). Nejvíce času jsme ale strávili v hlavním údolí Yosemite Village, kde jsou největší lákadla. Z Glacier Point se nabízí vyhlídka hlavně na Half Dome, který je od loňska po železných žebřících přístupný jen s permitem, který se prodává několik měsíců dopředu. S malým by to ale stejně ještě nešlo a navíc v parku zrovna hasili menší požár v této lokalitě, takže jsme se spokojili s malým výstupem na Sentinel Dome. Odtud se nám nabízel krásný výhled na El Captain, 1 000 m vysokou skálu, která je pro všechny lezce obrovským snem. K legendární cestě The Nose, která se většinou leze cca 3 dny a rekord činí cca 2 h 25 minut, jsme se podívali pořádně z blízka. Na fotkách to vidět nikdy nepůjde, ale od spodu působí stěna opravdu famózně, stejně jako téměř cokoliv žulového v tomto parku. Pro lezce naprostý ráj. Sem bych mohl jezdit klidně každý víkend :). Ten příští ale vyrazíme asi jinam. 🙂
Fotogalerie Berkeley a Golden Gate
Fotogalerie Yosemite
Fotogalerie Point Reyes
Fotogalerie San Francisco

cestování, USA