
Doprava na Ukrajinu
- Do Zakarpatské oblasti jezdí v současnosti (2007) několik českých dopravních společností. My jsme cestovali s českým dopravcem Regabus, který má česky mluvící ukrajinské řidiče. Autobus zastavuje v Užgorodu, Mukačevu, Iršavě, Chusti, Tjačivu a Rachivu, což je nejvíce zastávek ze všech dopravců. Zastávky jsou vždy na autobusových nádražích, ale zastaví vám prakticky kdekoliv. Cena zpátečního studentského lístku z Brna do Rachivu je 1800 Kč.
- Potkali jsme několik českých skupinek, co jeli vlakem. Finančně je to vyšlo o něco málo dráž a hlavně cesta travala o pár hodin déle.
Doprava po Ukrajině
- Doprava po ukrajině je snazší než by se mohlo zdát.
- Cestování vlakem je zvláštní v tom, že se dá koupit lístek jak na pokladně, tak přímo ve vlaku, kde sice žádn lístek nedostanete, ale vše je o polovinu levnější. Ať žije korupce a úplatkářství! :) Vlaky jezdí hodně na čas a velmi často jsou lehátkové a strašně dlouhé. :) Za cestu z Volovce do Mukačeva jsme platili 10 Hřiven na jednoho.
- Cestování místními autobusky je asi nejlepší způsob. Mnohdy je to vlastně i zároveň stopování. Místní "Maršutky" vám na mávnutí zastaví prakticky kdykoliv a cena je více méně smluvní. Nebo spíš záleží o co si řekne řidič. Podobně je to také s klasickým stopováním, za které se běžně na Ukrajině platí a cena se většinou dojedná před nastoupením do auta. My jsme platili ze Siněvirské Poljany do Mižhorje na jednoho 5Hr - stop, z Rachivu do Luhu-Hoverly 6 Hr na jednoho - bus nebo z Podobovce do Volovce 10 Hr na jednoho - stop.
Mapy, orientace v terénu, průvoce
- Vzhledem k tomu, že až na výjimky (oblast kolem Hoverly a Usť Čorné) neexistuje na Zakarpatí turistické značení, je třeba mít s sebou dobrou mapu a buzolu. Buzolu jsme prvních 10 dní vůbec nevytáhli, ale za ukrutné mlhy, větru a deště byla užitečným pomocníkem.
- My jsme chodili podle vojenských map 1:100 000 (viz. odkazy), které jsou však již poměrně zastaralé. Po získání novější dvoustovky jsme chodili podle obou dvou. V obchodě jsme také zahlédli novou padesátku. Orientace v terénu je docela zajímavá. Za pěkného počasí se na hřebeni polonin nemáte kde ztratit a cesty jsou jednoznačné a většinou vyježděné od nákladních aut, kterými vozí turisty po hřebenech. Obtížné je někdy trefit sestup z hřeben, obzvlášť, když cestička má začínat na konci louky, třeba 400 m široké.
- Snažili jsme se řídit podle pravidla chodit po nejvychozenější a nejvyjěžděnější cestě, i když v mapě třeba cesta vedla jinam a pokaždé se to vyplatilo. Stejně tak, až budete hledat cestu z nějaké vesnice na poloninu, jdětě po nejvyježděnější cestě. I když se vám bude mnohdy zdát, že to žádné auto nemůže vyjet, tak věřte, že může. To co zvládnou Lady, Gazíky a Kamazy musí člověk vidět na vlastní oči.
Stravování
- Pokud jdete do hor, kde moc obchodů nepotkáte, vyplatí se vzít si většinu věcí z Čech. Zapomeňte na to, že v malých obchůdcích nakoupíte salám, klobásu, torteliny, nebo i obyčejné čínské polévky. To tady prostě moc nevedou, nebo jsme se s tím aspoň nesetkali. Jediné co jsme kupovali byl chleba (doporučujeme skvělý černý chleba v pekárně v Usti Čorné).Příjemné je, že většina obchodů má i v těch nejzapadlejších dědinkách otevřeno v sobotu i neděli.
- Stravování v restauracích (všechny označeny jako Kafé) jsme vyzkoušeli asi 5x a docela nám chutnalo. Zkoušeli jsme spíše jejich specialitky a kupodivu nám ani nebylo špatně. Mnohdy nám nabídli pouze jediné jídlo - chcete/nechcete.Ceny lidové.
Úplatky, dárky
- Na úplatky se asi nejlépe hodí cigarety. Vyplatí se koupit je až na Ukrajině. Cena je, stejně jako cena alkoholu přibližně třetinová.
- Jako dárečky se nejlépe hodí bombóny nebo žvýkačky. Připravte se, že v Koločavě vás děti svým "daj bombon" ukamenují.
Komunikace, jazyk
- S dorozuměním jsme byli velmni příjemně překvapeni a neměli jsme problém. Spousta starších lidí rozuměla i češtině. Zabodovali jsme rozhodně i s polštinou. Strávili jsme ale i několik hodin s ukrajinci, kteří srozumitelně a pomale hovořili ukrajinsky a my stejně tak česky a vždyzky jsme se bez problémů dohodli. Náš závěr je tedy mluvit jakkoliv jen né rusky.
Mobilní sítě, signál
- V oblasti Zakarpatské Ukrajiny je nad většinou měst i malých vesniček postaven vysílač. Za posledních několik let se tak pokrytí signálem několikanásobně zvýšilo. Pokryta je také velká část polonin. V údolích a odlehlejších částech však můžete mít problém. Po celé naše putování jsme ale prakticky každý den byli alespoň chvíli v signálu.
Výměna peněz, orientační ceny
- Ukrajinské peníze, tedy hřivny (1Hr = 100 Kopějek = 4,5 Kč) se u nás v žádné bance ani směnárně vyměnit nedají. Vemte si s sebou dolary nebo eura. Problém není ani s jedním. Vše však v co nejmenších bankovkách. Velmi často nemají nebo spíš z vypočítavosti nechtějí mít na vrácení a to ani v Hřivnách a na místech, kde byste běžně očekávali, že nebude problém (brána do Národního parku kolem Hoverly, obchod, řidič...). Paní z brněnské pobočky Regabus se však ochotně nabídla a peníze přivezli ukrajinští řidiči a vyměnili mi je za české peníze asi 14 dní před odjezdem. Dělají to tak běžně, takže je to hlavně o domluvě. Rozhodně je dobré mít pár drobných před cestou už vyměněno.
- Ceny prakticky všecho jsou nižší než u nás. Přibližné ceny: 1 l benzínu = 15 Kč, krabička cigaret = 15 Kč, kvalitní vodka = 50 Kč, chleba = max. 10 Kč, vstup do NP na 1 osobu = 10 Kč, Mukačevo zámek 1 osoba = 20 Kč, oběd + pivo = 80 - 150 Kč (na jídle jsme byli asi 5x)
- My jsme utratili dohromady přibližně 3000 Kč v Hřivnách + každý 1800 Kč za zpáteční lístek + nákup jídla u nás za asi 1500 Kč, což vychází asi 4050 Kč na jednoho člověna na 18 dní se vším všudy.
Lidé
- Setkali jsme se se spoustou ukrajinců, co pracují u nás a co mluví dobře česky. Pokud potkáte ukrajinského turistu mladšího věku a celkem přijatelným vybavením, je to stoprocentně programátor. Ti jediní mají peníze a chuť cestovat. Potkali jsme takových docela dost a vždy jsme výborně pokecali a vyměnili kontakty. Bačové v horách jsou taky úplně v pohodě. S každým druhým jsme hodili řeš, občas si řekli o cigarety a jedno nám prodali obrovský kus sýra asi za 50 Kč.
- Na jedné straně nás překvalila ukrajinská pohostinnost, ochota a vztřícnost a na druhé straně nepříjemnost vojáků, celníků, pohraničníků (více v deníku). Zkrátka buďte raději obezřetní a nedůvěřiví a boty si dávejte do stanu jako my. :)
Bydlení
- Bydleli jsme pod stanem prakticky kdekoliv kde se dal postavit, raději ale v úkrytu, kde nebylo moc vidět. Jistota je jistota. S medvědy jsme se nesetkali a ani nikdo neříkal že by někde byli.
- S pár lidmi jsme se bavili, že bydleli po hotelích a ubytovnách se střídavou kvalitou a mírnými cenami. Snad všechny zakarpatské záchody jsou suché a bohužel nesmírně zaneřáděné. Vždy bylo lepší jít do lesa. Pokud na zakarpatsku objevíte čistý záchod, dejte vědět a pošlete fotku. Je to rarita. :)