Polsko – shrnuto, podtrženo v zajímavostech

Polsko, možná vzhledem k tomu jak je nám blízko, bývá často velmi podceňováno co se atraktivnosti týče. Je to však země, která kromě krásným památek a přírodních zajímavostí, které u nás nenajdete, nabízí obrovské množství paradoxů a zajímavostí v běžném životě. V tomto článku jsou alespoň okrajově zmíněny některé z nich.
Jakékoliv akci ať už kulturní, sportovní nebo chlastací se tady říká impreza. To že jich je tady opravdu hodně, víc než u nás, asi ani nemá cenu zmiňovat. Kdo se tady neopije alespoň jednou do týdne není Polák.
Poláci neustále poslouchají hudbu a to ne ledajakou. Jdou totiž jedno ze světových hip-hopových velmocí a tak tento styl tady opravdu frčí úplně všude.
Velmi zajímavá je tady doprava. Autobusy jsou obecně levnější a jezdí tady 100y víc soukromníků než u nás a hlavně hodně často a skoro všude. Zajímavé je to s dopravou vlakem. Nestačí vám totiž vědět kam chcete jet, ale musíte vědět i přesně v kolik a hlavně jakými vlaky. Na rychlíky a expresy se zde totiž platí příplatky a to vše musí být na jízdence. Žádný počítačový systém, který by měla paní pokladní k dispozici a podle něj vám rychle prodala lístek tu zjevně nemají, takže čekat na lístek 3 minuty i více není nic neobvyklého.
Skoro každý Polák když se dozví, že jste Čech na Vás hned spustí názvy měst, kde v Čechách byl. Většina místních se v této situaci alespoň mírně pousměje a je vidět, že nás mají celkem rádi a jak zjistí odkud jste dají se s vámi hned do řeči.
Polsko je mimo jiné zemí plnou svátků. Jedním z nich jsou tzv. Andrzejky, což je svátek sv. Ondřeje. Od tohoto dne Poláci přestávají pít, chodit na diskotéky a bavit se a zkrátka se postí. Tento den se slaví večer následujícím způsobem. Děvčata pokládají své pantofle jednu za druhou a která dojde jako první do dveří, ta se první vdá. Následuje lití vosku přes ucho klíče. Vytvořený tvar se prosvítí na stěnu a co stín připomíná, to se stane. Zajímavým zvykem je bezpochyby vykrajování slupky z jablka. Co nejdelší slupkou se potom hodí přes hlavu a jaké písmenko vzniklý tvar připomíná, tak se bude jmenovat vyvolená nebo vyvolený. Posledním zvykem je kouknutí do zrcadla se svíčkou v ruce o půlnoci a koho tam prvního uvidíte, to bude ten pravý nebo pravá.
Zajímavostí je opravdu hodně a tak už jen stručně. Záchody jsou označené obvykle pouze symbolem trojúhelníku a kolečka. Co je co si domyslete sami, ale když se zeptáte Poláků, tak vám logicky žádný z nich nevysvětlí, proč jsou chlapy trojúhelníky a ženský kolečka.
Na závěr ještě pár jazykových zajímavostí. Když Poláci něco szukají, tak něco hledají. Auto je samochód, vlak je pociąg, autobus autobus. Tak jako my doděláme z Poláků srandu, že šišlají, tak to samé si říkají oni o nás. Stejně tak jako, když mi děláme na polštinu vtipy stylem, že ježek se řekne kaktus pochodovy., tak Poláci mají plno takových vtipů na nás. Nemá cenu zde uvádět příklad, protože se ty vtipy stejně nedají pochopit. Polština je natolik příbuzný jazyk, že po 14 nech pobytu ho začnete znát pasivně alespoň na té úrovni, že rozumíte.
O Polsku by se dalo mluvit hodiny a hodiny. Každopádně je to země, která má alespoň po stránce turistických zajímavostí co nabídnout a stojí rozhodně za návštěvu.

Celý text