USA – Lassen Volcanic, Castle Cracks

Další z amerických víkendů jsme se rozhodli zamířit trochu více na sever do méně známého a menšího národního parku Lassen Volcanic. Celý park je na americké poměry docela malý, zato velmi pestrý. Najdete zde jak třítisícovky, tak časté letní požáry, ledovcová jezera a hlavně pozůstatky sopečné činnosti v podobě nejrůznějších studených i teplých bublajících jezírek, menších gejzírů nebo fumarol vypouštějících sirný zápach a dým. Počasí je zde i v létě poměrně chladné. Autem se dá dojet do zhruba 2500 m n. m., kde není výjimkou sníh ani v létě. I nás po cestě zpět překvapila pěkná sněhová nadílka, naštěstí jen v malém údolí na krátkém úseku.
Nebudu se tentokrát moc rozepisovat, nicméně z míst, která jsme navštívili se dají zmínit jezera Manzanita, Lake Helen, Terrace Lake, Shadow Lake, vodopády Kings Creek Falls nebo sopečná činnost v Bumpass Hell. I přes nic moc počasí jsem si nakonec vyběhl na Lassen Peak (3 189 m n. m.) za mohutného fandění místních turistů. Oproti zhruba 4 h plánované turistiky jsem to stáhl na cca 1 h výběh. Zejména dolů se po nově vybudované stezce běželo parádně, ale druhý den bylo rychlých 600 výškových a 9 km docela znát.
Kromě Lassen Volcanic stojí v okolí za zmínku ještě obrovské jezero Shasta Lake, a potom lezecké Castle Cracks, kam jsme se na chvíli podívali, alespoň výletem na Castle Dome.

Fotogalerie

Celý text